Rodzaje koparek - jak wybrać odpowiednią maszynę?

Koparki są wykorzystywane do różnego rodzaju robót ziemnych oraz podnoszenia i przenoszenia ciężkich materiałów. Dostępne na rynku maszyny rozróżnia kształt, rozmiar i funkcja - rodzaj koparki dobiera się w zależności od terenu na jakim ma pracować. Przed rozpoczęciem prac warto zapoznać się z rodzajami koparek, by nie popełnić błędów w wyborze sprzętu.
koparki, rozładunek towarów ciężkich, transport HDS, usługi koparką dla inwestorów, usługi koparką dla klientów indywidualnych, Utwardzanie terenów, wykaszanie nieużytków, Wykaszanie rowów, wynajem koparek Chojnów, Legnica, Lubin, Prochowice

Praca w trudnym terenie - koparka na kołach czy gąsienicowa?

Nowoczesne koparki umożliwiają wykonanie pracy w trybie ciągłym lub przerywanym i są wykorzystywane w trakcie budowy nowych domów, osiedli czy dróg. Na nieutwardzonej i błotnistej drodze koparka kołowa może łatwo stracić przyczepność, przez co kierowanie sprzętem nie będzie łatwe, a w niektórych przypadkach nawet niemożliwe. 

Koparki gąsienicowe mają większą powierzchnię styku z podłożem i charakteryzują się niższymi oporami toczenia. Atutami tego rodzaju maszyny są:

 - bezproblemowe pokonywanie przeszkód, 
 - dobra przyczepność.

Takie koparki są bardzo ciężkie i drogie w utrzymaniu, a gąsienice dosyć szybko ulegają zużyciu. Dlatego, jeśli pojazd ma pracować w standardowych warunkach i poruszać się po drodze asfaltowej, lepszym wyborem jest koparka kołowa. 

Koparki Lubin -  przedsiębierna i podsiębierna

W trakcie zaawansowanych prac budowlanych tworzone są wykopy o odmiennych rozmiarach i głębokościach. Koparki przedsiębierne zostały specjalnie zaprojektowane do wykonywania prac na dnie wykopu. Mogą efektywnie poruszać się po gruntach kategorii I-IV. Koparka przedsiębierna przekazuje urobek kolejnym pojazdom, a pojemność jej łyżki może wynieść:

 - 0,25 m³
 - 0,5 m³
 - 0,6 m³ 
 - 1,2 m³
Koparki podsiębierne wykorzystuje się do pracy na górnej krawędzi wykopu. Ze względu na swoją konstrukcję koparki podsiębierne są stosowane do tworzenia wykopów liniowych lub wykopów pod budynki na działkach o niewielkiej powierzchni. 

Koparka chwytakowa i zbierakowa

Szukając koparki do wykonania głębokich wykopów lub prac w wodzie, warto wybrać model chwytakowy. Taka maszyna może być użyta podczas budowy studni, do pogłębiania już istniejących kanałów, stworzenia nowych wgłębień lub wydobycia materiałów z wody. Koparka chwytakowa jest wyposażona w łyżkę umieszczoną na linach - mechanizm umożliwia sprawne otwieranie i zamykanie łyżki.

Koparka zbierakowa umożliwia podnoszenie przedmiotów i układanie ich na powierzchni gruntu. Ten model często wykorzystuje się przy montażu rur lub innych elementów instalacji sieciowej. Koparki zbierakowe są uniwersalne - radzą sobie na dużych i małych przestrzeniach, a także w wąskich szczelinach. Pojemność zbieraka wynosi nawet do 2,0 m³, a zasięg ramienia to około 20 metrów.

Jeśli w trakcie budowy bądź remontu potrzebna jest zwinna maszyna, która z łatwością dotrze do trudno dostępnych miejsc, warto użyć minikoparki. Charakteryzuje się mobilnością i dużą zwrotnością. Odpowiednio dobrana koparka pozwoli sprawnie i w bezpieczny sposób wykonać pracę - pod warunkiem, że jest obsługiwana przez wykwalifikowane osoby oraz regularnie przechodził przeglądy techniczne.

Dzielimy się doświadczeniem i doradzamy